Dwa oblicza ogrodu pokazowego Szkółki Roślin Daglezja

ogród szkółki roślin Daglezja w Rykach

Przez parę ostatnich tygodni męczyłam Was przegadanymi postami bez żadnych zdjęć. Zasłużyliście na nagrodę, zatem dzisiaj będzie odwrotnie: dużo zdjęć, mało tekstu. W zeszłym tygodniu w końcu udało mi się odwiedzić znany ogród pokazowy należący do szkółki roślin „Daglezja” znajdującej się w Rykach. Okazją był „Festiwal Traw”, czyli impreza corocznie organizowana przez właścicieli. Pogoda dopisała a wizyta okazała się wyjątkowo przyjemna i inspirująca.

Ogród jest bardzo ciekawy, bo dzieli się na dwie zupełnie różne części, dzięki czemu można podpatrzeć jak zmieniały się gusta właścicieli na przestrzeni lat.

Arboretum

Pierwszą miłością państwa Majów są iglaki i im jest poświęcona najstarsza część ogrodu.

kompozycja iglaków w Rykach
Bardzo ładna kompozycja iglaków

Nasadzenia iglaste uzupełniane są innymi roślinami.

Arboretum Daglezja w Rykach
Najstarsza część ogrodu pokazowego w Rykach pełna jest dojrzałych już drzew i krzewów

Jest np.: dużo klonów palmowych (trzeba ostrożnie wybierać odmiany, bo niektóre rosną naprawdę duże!). Zauważyłam też kilka odmian wawrzynków, które są dla mnie grupą roślin całkiem nieznaną, bo mazowieckie kwaśne piaski zupełnie im nie odpowiadają.

wawrzynek burkwooda Carol Mackie
Piękny okaz wawrzynka burkwooda odmiany Carol Mackie

Przy głównym budynku znajduje się duży staw, przy którym można odpocząć w upały.

ławeczka nad stawem w szkółce Daglezja
bardzo podoba mi się aranżacja tej ławeczki

Jak widać, ta część ogrodu ma charakter leśno-naturalistyczny. Nowe części ogrodu są zupełnie inne.

Ogrody traw

Ostatnio zakładane fragmenty ogrodu są wyraźnie wyodrębnione od pozostałych części: mają formalny układ i – zgodnie z aktualnymi trendami – są bogato obsadzone bylinami i trawami. Poniższe zdjęcie to chyba najbardziej znany widok i wizytówka całego ogrodu:

żywopłot tujowy w szkółce Daglezja
ogród bylinowy - wizytówka całej szkółki; w środku zdjęcia widać molinię Transparent;

O dziwo, to miejsce jest wyjątkowe nie dzięki kwiatom i trawom (zachwycającym przecież) a dzięki charakterystycznej zimozielonej strukturze: bardzo oryginalny, wielowarstwowy żywopłot z tuj stanowi wspaniałe tło dla falujących nasadzeń (pamiętacie mój niedawny post o tujach w ogrodzie? ten żywopłot jest dowodem, że tuje niekoniecznie muszą oznaczać „tujozę”:D). A dodatkowo, bardzo oryginalnym akcentem jest centralnie umiejscowiony, ukośny rząd tujowych obelisków.

rabaty bylinowe w szkółce Daglezja w Rykach
trawiasto-bylinowe nasadzenia na rabatach

Zdjęcia nie oddają uroku tych nasadzeń. Dla lepszego efektu możecie zobaczyć filmik z tej części ogrodu ale polecam Wam oglądanie z wyciszonym głosem:D.

rabaty bylinowe w szkółce Daglezja w Rykach
przepięknie skomponowane warstwy nasadzeń

Jak widać na powyższym zdjęciu, w połowie września duża część kwiatów już przekwitła. Mimo to, ich zasychające kwiatostany w połączeniu z falującymi trawami nadal mają „wysoką wartość estetyczną”:D. Jeśli chcecie zobaczyć te rabaty w pełni kwitnienia, to zajrzyjcie do posta Izy Tamaryszek, w którym pokazywała ten ogród w lipcu.

rabaty bylinowo-trawiaste w szkółce Daglezja
na jesiennych rabatach królują pióropusze miskantów

Tym niemniej, na tych rabatach i tak jest bardziej kolorowo niż w części, gdzie się znajduje Narodowa Kolekcja Miskantów:

Narodowa Kolekcja Miskantów w Rykach
różne odcienie brązu na rabatach z kolekcją miskantów

Tutaj znajduje się prawdziwa chluba i powód do dumy państwa Majów: kolekcja miskantów, która oficjalnie została uznana za najlepszą w kraju. Trawy są zgrupowane w dwóch ogromnych rabatach, więc nie da się podejść i sprawdzić ich odmian, ale pełną listę możecie zobaczyć na stronie szkółki.

abstrakcyjna rzeźba w ogrodzie traw Daglezja
abstrakcyjna rzeźba z cortentu znakomicie wpasowuje się w kontekst otoczenia

Miskantom towarzyszą inne gatunki traw oraz byliny, dzięki czemu rabaty są dużo bardziej atrakcyjne.

anafalis i trzcinnik w ogrodzie Daglezja
słomkowe kwiatostany trzcinników i śmiałków oraz białe anafalisy zapewniają niezbędny kontrast ciemniejszym miskantom

Podsumowując – wizyta w szkółce roślin Daglezja była bardzo inspirująca. Można zobaczyć i porównać dwa zupełnie różne style ogrodowe oraz poznać niezwykłą różnorodność traw i iglaków.  To był bardzo przyjemnie spędzony czas i każdemu polecam:D.

Tagi:

4 myśli na “Dwa oblicza ogrodu pokazowego Szkółki Roślin Daglezja”

  1. Bardzo lubię ogród Majów w Rykach. Np. nieustannie mnie zachwyca wspomniany przez Ciebie warstwowy żywopłot w Ogrodzie Kwiatowym. A molinię Transparent ostatnio kupiłam w Daglezji.
    Ogród piękny, ale i różnorodny i bardzo inspirujący, must see dla każdego miłośnika ogrodów.

    1. U Danusi Młoźniak dowiedziałam się, że jest jeszcze odmiana „windspiel” – równie wysoka jak „transparent” ale różni się kolorem łodyg. I nie jestem teraz pewna, która z nich rośnie w Rykach :)

  2. Nie znam tej drugiej odmiany, u Danusi ciągle jeszcze nie byłam. Artur mówił, że to Transparent, bo prosiłam o wybranie tej,która u niego rośnie. Teraz jest cała złota, wygląda ładnie, choć jest młodziutka. Dosadzę jeszcze kilka na sąsiedniej rabacie, Żeby „rozmawiały ze sobą”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *