Instapiątek wiosenny

Po trzech dniach słońca i ciepła zdecydowanie nie ma wątpliwości, że wiosna przyszła. Cóż innego zatem mogę zrepostować, niż wiosenne kwiaty cebulowe? Te kwiaty mają jedną wspólną cechę: musi ich być MNÓSTWO. Naprawdę. Kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt sztuk nie zrobi wrażenia, na tle pustego jeszcze ogrodu. Zatem dzisiaj będą kolekcje:

Ogród w Hermannshof też ma imponującą kolekcję kwiatów wiosennych -ale jeśli mają one po 80 lat, to co się dziwić?! Na pierwszym zdjęciu tulipany Kaufmanna i śnieżniki lśniące, a niżej ranniki i śnieżyce:

Tutaj zawilce gajowe, czyli wyjątkowo byliny a nie cebulowe. Urocze, łatwo naturalizujące się kwiatki:

I imponująca kolekcja narcyzów w sadzie owocowym:

Piet Oudolf pokazuje cebulicę Miszczenki w ogrodzie dachowym:

Szachownice kostkowane – rzadko je widzę w takiej ilości:

Szafirki – to jedyne kwiaty cebulowe, które w moim piaszczystym ogrodzie rozmnażają się niczym chwasty. Dlatego zdziwiłam się nieco, że trudno mi było znaleźć zdjęcie pokazujące je w większej ilości:

Nie dajce się zmylić oszałamiającym zdjęciom z Keukenhof – takie kolekcje kwiatów cebulowych nie powstają w jeden sezon i nie są robione z gatunków, które trzeba wykopywać co roku, bo inaczej zanikają. Bardzo niewiele tulipanów nadaje się do naturalizowania (oprócz wyżej pokazanych tulipanów Kaufmana jeszcze tulipany botaniczne). Hiacyntów zdecydowanie tutaj nie znajdziecie.

3 myśli na “Instapiątek wiosenny”

  1. Melduję (bo kiedyś o tym rozmawiałyśmy), że tulipany 2019 się pojawiły. Jak zakwitną to potwierdzę czy te, które mieszkają tu dłużej niż my (czyli ponad 7 lat) też powróciły, bo kilka takich sztuk powinno byc.
    Zastanawia mnie również (od stycznia?) co Ty zrobiłaś tym swoim żonkilom, że miałaś i nie masz? Jak widzisz dręczy mnie :D Tell me!

    1. podziwiam pamięć:D

      Okazało się, że grasuje u mnie mucha narcyzowa. Narcyzy, które sadziłam w zeszłym roku wychodzą z ziemi bardzo obiecująco, a te starsze – prawie zanikły:(.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *