Zasady projektowania – jak osiągnąć harmonię w ogrodzie?

  • Joanna 
wskazówki przy projektowaniu ogrodów czyli zasady projektowania

Dzisiaj chciałabym zacząć cykl postów dotyczących zasad projektowania ogrodu. Bo to się łatwo mówi: „przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy zrobić projekt”. Ba! Ale jak? Co zrobić, żeby ten projekt był ładny? Na co zwrócić uwagę? Na szczęście, są ogólne wskazówki, które nam mogą w tym pomóc.

ogród wiejski, proj.: Tuinen Van Ackere
projekt: Tuinen Van Ackere; czyż nie jest uroczy ten prosty ogródek przy starych zabudowaniach?

Kiedy zaczynałam przygodę z ogrodem, oglądałam mnóstwo cudownych inspiracji (najpierw w magazynach ogrodniczych – miałam ich całe stosy, potem na pintereście) i zastanawiałam się, co sprawia, że te ogrody są takie zachwycające? I to niezależnie od stylu. Czy to ogród nowoczesny, czy tradycyjny, czy naturalistyczny – wszystkie one sprawiały wrażenie takich…. harmonijnych. Wszystko do siebie pasowało, nic nie drażniło oka, nic bym nie chciała zmienić. Przyglądałam się im uważnie i rozbierałam te widoki na części pierwsze: jaki jest układ tych ogrodów, jak są dobrane rośliny, jak posadzone? Chciwie szukałam wszelkich wskazówek, które pomogłyby mi osiągnąć podobny efekt do tych na zdjęciach.  W końcu doszłam do wniosku, że wyważanie drzwi od dawna szeroko otwartych to nie jest zbyt mądre zajęcie i zaczęłam szukać wskazówek w literaturze. I znalazłam ich całkiem dużo. Żadna z nich nie okazała się tą magiczną różdżką, która zmieniła mój ogród z Kopciuszka w królewnę ale wszystkie razem sprawiły, że teraz tworzę swój ogród dużo bardziej świadomie. I nawet jeśli okazuje się, że gdzieś popełniłam błąd, to w większości przypadków przynajmniej wiem, na czym on polegał. Co wcześniej wcale nie było regułą: wiedziałam, że coś nie gra, ale nie potrafiłam określić, na czym polega problem. A jeśli wiem, gdzie leży problem, to mogę się zastanowić, jak go naprawić.

proj.: Acres Wild; idealnie dobrane kolorem kamień i cegła;
proj.: Acres Wild; idealnie dobrane kolorem kamień i cegła; zauważcie, że linia obwódki bukszpanowej dopasowana jest do linii chodnika;

Zatem dzisiaj chciałabym rozpocząć cykl postów pt.: #zasady projektowania. Pod tym hasztagiem będę publikowała posty z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi projektowania ogrodu, które powinny mieć zastosowanie do wszystkich ogrodów, niezależnie od jego stylu czy wielkości.

proj.: Scott Lewis; miejski ogród przed metamorfozą
proj.: Scott Lewis; miejski ogród przed metamorfozą
proj.: Scott Lewis; miejski ogród po metamorfozie
proj.: Scott Lewis: zwróćcie uwagę, jak zupełnie inaczej połączono taras z ogrodem: wcześniej prowadziły do niego wąskie schodki; teraz jest wygodne zejście na całą szerokość tarasu; w ten sposób ogród jest dużo bardziej zintegrowany z domem, nie sądzicie?

Takim nadrzędnym celem, któremu przyświecają te wszystkie wskazówki jest osiągnięcie harmonijnie skomponowanego ogrodu. Spójnego – jeśli wolicie takie określenie. I żeby osiągnąć ten efekt, będziemy mówić o proporcjach, skali, powtarzalności, liniach prowadzących i głównych punktach kompozycji.

proj: Hallam Garden Design; mały ogródek na trójkątnym zboczu
proj.: Hallam Garden Design; skąd taki dziwny, niewygodny kształt ścieżki? wraz z trójkątnymi rabatami ukrywa ona fakt, że działka ma kształt trójkąta;
proj.: Hallam Garden Design: ścieżka do warzywnika
proj.: Hallam Garden Design; ścieżka prowadzi do warzywnika, zakrytego przez pergolę;

Są ludzie, którzy stosują te zasady intuicyjnie, nawet bez potrzeby ich nazywania. Cudownie by było, gdybyśmy wszyscy mieli taki talent. A ponieważ tak niestety nie jest, poznanie ogólnych wskazówek pomoże uniknąć nam długiego i męczącego procesu nauki metodą prób i błędów.

proj. Garden Builders - podkreślenie elementu
proj: Garden Builders; kółko wśród linii prostych? czy to nie brak konsekwencji? nie, to podkreślenie jednego elementu poprzez zastosowanie innego kształtu:D

Ale na początek: dwa disklajmery:

po pierwsze: to są tylko wskazówki. Co oznacza, że w prawie każdym przypadku będziecie w stanie znaleźć przykład ogrodu, w którym daną zasadę złamano, a mimo to osiągnięto wspaniały efekt. Bardzo Was proszę: nie przybiegajcie wtedy, triumfalnie wołając, że „a tutaj jest inaczej i też ładnie”. To, że jest wyjątek, nie oznacza, że reguła nie obowiązuje:). Utalentowani projektanci z ogromnym doświadczeniem mogą sobie pozwolić na eksperymenty. My, maluczcy, lepiej się trzymajmy sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązań. Same się przekonacie, że samo to jest już wystarczająco trudne.

proj.: Robert Broekema; niewielka oaza w mieście
proj.: Robert Broekema; w małym ogrodzie w środku miasta też można stworzyć oazę do odpoczynku;

po drugie: jest duża szansa, że w którymś momencie stwierdzicie, że w Waszym ogrodzie nie została zachowana ta czy inna zasada (w moim własnym potrafię wskazać co najmniej dwie). Może się też zdarzyć,  że dla celów edukacyjnych zalinkuję jakieś zdjęcie z uwagą „tak nie należy robić”. Będzie mi bardzo głupio, jeśli okaże się, że ktoś właśnie tak zrobił u siebie. Uwierzcie mi: ostatnia rzecz, na której mi zależy to sprawianie Wam przykrości. I z pewnością nie chodzi mi o to, żebyście natychmiast po przeczytaniu posta biegły do ogrodu zrywać kostkę i przesadzać drzewa. Ale jeśli spróbujecie pomyśleć, czy coś można zmienić w Waszym ogrodzie; wyobrazić sobie, czy będziecie lepiej się czuły z tą zmianą czy niekoniecznie – to będzie właśnie ten efekt, o który mi chodzi. Jeśli dojdziecie do wniosku, że zmiany są pożądane – trzymam kciuki za sukces. Jeśli nie – to super, najważniejsze jest, żebyście dobrze się u siebie czuły. I tyle:D

Uff, to było na tyle uwag wstępnych. W następnym poście będzie mięso:D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *