Instapiątek: gdzie posadzić drzewo?

  • Joanna 

W dwóch ostatnich postach (tu i tu) pastwiłam się nad tematem proporcji w ogrodzie. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać inny przypadek, gdzie wykorzystano regułę trójpodziału.

Konto Davida Drazila „Sketch like an architect” obserwuję, bo podobają mi się jego rady odnośnie szkicowania (a jest to temat, w którym zdecydowanie powinnam się podszkolić). Na poniższych rysunkach pokazuje, gdzie umieścić drzewo, jeśli ma się znajdować na tle domu (po przewinięciu możecie zobaczyć szczegółowy opis do każdego rysunku):

Powyższe rady dotyczą oczywiście rysowania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby te same zasady zastosować w rzeczywistości – trzeba tylko znaleźć punkt, z którego najczęściej będziemy widzieć dom.

Jak już znajdziemy ten „główny punkt widzenia” to właśnie jedną z zasad, które podpowiada David jest umiejscowienie drzewa w 1/3 szerokości domu. Innymi rzeczami, które trzeba wziąć pod uwagę są elementy dekoracyjne domu (których nie należy zasłaniać) oraz forma/pokrój drzewa.

Także wraca niczym mantra: nie sadzimy drzewa, które się sprawdziło komuś z grupy ogrodniczej gdziekolwiek koło płotu. Sadzimy drzewo, które pasuje do naszej działki i domu, w miejsce odpowiednie z punktu widzenia całej kompozycji. Pestka:D

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *