Jaką mieszankę traw wybrać?

JAK WYBRAĆ NASIONA NA TRAWNIK

Wiecie, nawet gdybym siedziała w ciemnej piwnicy, bez okna, gazet, kalendarza, jedynie z dostępem do facebooka (na potrzeby tego posta przyjmijmy, że fb nie podaje dat:D), to bez pudła potrafiłabym zgadnąć aktualny miesiąc po samym pytaniach na grupach ogrodowych:D. Każda pora ma swój „temat przewodni”:  w listopadzie głównym problemem jest „czy już przykrywać”, w grudniu i styczniu padają pytania o kwiatki domowe, w lutym zgryzot dostarcza właściwy termin siewu warzyw, marzec: „czy już odkrywać” a kwiecień jest miesiącem trawnika. Mnie akurat ten temat niespecjalnie spędza sen z powiek ale ponieważ lubię dogadzać swoim czytelnikom, postanowiłam go nieco zgłębić. Na początek pytanie:

Jaką mieszankę nasion kupić?

Pytanie faktycznie niebagatelne, bo nasion jest od groma, wszystkie obiecują piękny, gęsty i zielony dywan, ceny są bardzo zróżnicowane a po otwarciu pudełka i tak wszystkie wyglądają tak samo. Zatem: czy warto wydawać górę złotówek na jakąś renomowaną firmę i niby czym właściwie te nasiona różnią się od jakiegoś Agro-texu czy innego Trawo-texu? Na to pytanie odpowiem później. Najpierw spróbujmy sobie wyjaśnić, dlaczego jedne trawy są reklamowane jako znoszące suszę, inne do cienia a jeszcze inne – do ogrodów intensywnie użytkowanych? W tym celu musimy zrobić to, czego nikt nie lubi: zajrzeć do składu produktu. To, co widzimy jako jednorodną darń, faktycznie składa się z kilku gatunków traw, różniących się zachowaniem i wymaganiami. Od składu mieszanki zależą później właściwości trawnika.

Sissinghurst

Podstawowe gatunki traw

Życica trwała, syn. rajgras angielski (Lolium perenne)

Niska, z krótkimi rozłogami tworzy gęstą darń. Wykazuje dobrą tolerancję na wydeptywanie i szybko się regeneruje. Wymaga jednak dobrej gleby, intensywnego nawożenia azotowego i podlewania w czasie suszy. Bez spełnienia tych warunków ustępuje, pozostawiając rzadkie kępki. Bardzo szybko kiełkuje. Ponadto jest wrażliwa na przemarzanie i podatna na pleśń śniegową.

Kostrzewa czerwona (Festuca rubra)

Niska, z krótkimi rozłogami tworzy gęstą darń. Wykazuje dobrą tolerancję na wydeptywanie i szybko się regeneruje. Wymaga jednak dobrej gleby, intensywnego nawożenia azotowego i podlewania w czasie suszy. Bez spełnienia tych warunków ustępuje, pozostawiając rzadkie kępki. Bardzo szybko kiełkuje. Ponadto jest wrażliwa na przemarzanie i podatna na pleśń śniegową.

Wiechlina łąkowa (Poa pratensis)

Cenny składnik każdego trawnika: odporna na deptanie, trudne warunki, zimę, suszę. Tworzy równą, gęstą i miękką darń. Ma rozległy system korzeniowy, który dobrze związuje ziemię. Natomiast bardzo długo kiełkuje (4 tygodnie) i źle znosi zacienienie. W mniejszych lub większych ilościach znajduje się właściwie w każdej dobrej mieszance nasion.

Mietlica pospolita (Agrostis capillaris)

Wcześnie rozwija się wiosną. Przy dobrym nawożeniu może wypierać inne gatunki traw ale przy zbyt słabym – ustępuje. Toleruje bardzo niskie koszenie.

To są najczęściej spotykane gatunki w mieszankach traw. Oprócz tych czterech możecie natknąć się jeszcze na kostrzewę owczą (wyjątkowa odporność na suszę i bardzo słabą glebę), kostrzewę trzcinową (wytrzymuje zarówno suszę jak i okresowe zalewanie), śmiałka darniowego (najlepiej ze wszystkich traw znosi cień). Ponadto każdy gatunek występuje w kilkunastu odmianach ale w takie szczegóły nawet nie mam zamiaru się zagłębiać. W każdym razie, jak łatwo się domyślicie, od rodzaju traw w mieszance i ich wzajemnych proporcji zależy tolerancja trawnika na różnego rodzaju trudne warunki. W praktyce wyróżniamy

Hidcote Manor

Trzy główne rodzaje trawników

Trawniki sportowe

Muszą dobrze znosić deptanie i rozrywanie. Po koszeniu powinny się szybko regenerować. Mieszanki dla takich trawników powinny się składać głównie z życicy trwałej i wiechliny łąkowej. Żeby jednak zachowały swoje właściwości potrzebują bardzo troskliwej pielęgnacji: częstego koszenia, nawożenia i podlewania.

Trawniki ozdobne (dywanowe, gazonowe)

To są trawniki „do oglądania”: mieszanka drobnolistnych kostrzew powoduje, że są bardzo piękne ale bardzo słabo znoszą deptanie. Za to nie trzeba ich tak często kosić i podlewać jak inne rodzaje trawników.

Trawniki uniwersalne (rekreacyjne)

Czyli kompromis pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi. Nie tak zachwycające jak dywanowe ale za to można po nich chodzić. Nie wymagają sztabu ogrodników ale oczywiście – im lepsza pielęgnacja, tym lepszy efekt. Mieszanki mogą się różnić u różnych producentów ale ogólnie można zaryzykować twierdzenie, że im więcej zawiera gatunków spośród czterech wymienionych wyżej – tym lepiej.

Trawniki do zadań specjalnych

Oprócz tych podstawowych trawników producenci oferują jeszcze mieszanki specjalne. Jeśli zakładacie trawnik na piaszczystej ziemi i nie macie możliwości zapewnić mu regularnego podlewania (np.: na działce rekreacyjnej), to nie sugerujcie się tylko tym, że producent zachwala daną mieszankę jako odporną na suszę, tylko szukajcie w składzie kostrzewy nie tylko czerwonej, ale również owczej lub trzcinowej. Jeśli zaś zakładacie trawnik pod drzewami, to również wskazane są kostrzewy i śmiałek darniowy.

Coton Manor

Czego natomiast należy unikać?

I tutaj dochodzimy do różnic pomiędzy renomowanymi firmami a badziewnymi. Te ostatnie dodają do swoich mieszanek nasiona traw pastewnych. Są to trawy bardzo tanie, ale krótko żyjące (1 lub 2 lata). Szybko wykiełkują, ale po pierwszej zimie zostaną gołe placki. Nie są odporne na deptanie, a liście są grube niczym u chwastnicy. Jak zobaczycie w składzie którąś z poniższych traw, odstawiajcie mieszankę na półkę: życica wielokwiatowa, syn. rajgras włoski (Lolium multiflorum), życica westerwaldzka syn. rajgras holenderski (L. westerwaldicum), życica mieszańcowa syn. rajgras oldenburski (L. baucheanum). To znaczy – zakładając, że producent szczerze opisał skład,  co wcale nie jest takie oczywiste.  

Jak widać – gatunki pastewne są pokrewne gatunkom gazonowym. O ile jednak trawy gazonowe były selekcjonowane, żeby nisko się korzenić, to pastewne – odwrotnie.  Dlatego niskie koszenie powoduje, że z całej kępki trawy zostaje jedynie pojedynczy pęd główny, a dookoła goła ziemia. Te trawy wytwarzają jednak dużą ilość nasion, z tego względu są tańsze i jest pokusa, żeby zaoszczędzić na kosztach.

Mam nadzieję, że ten post pomoże Wam, kiedy staniecie przed długą półką pełną pudełek z nasionami na trawnik. Pamiętajcie tylko, że nawet najlepsza, najdroższa mieszanka nasion nie pomoże, jeśli nie będziecie regularnie nawozić, podlewać i kosić.

  • Post ilustrowany zdjęciami różnych ogrodów angielskich (bo wiadomo: angielskie trawniki) i  napisany w oparciu głównie o to źródło.
Tagi:

2 myśli na “Jaką mieszankę traw wybrać?”

  1. Rozjaśniłaś mi tę kwestię, bardzo jestem wdzięczna. Co prawda, coraz bliżej mi do tzw. murawy, a nie idealnego trawnika, ale jednak robię dosiewki trawy każdej wiosny, wiec Twoje informacje bardzo sie przydadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *